Telefonlarımızın en çabuk bozulan kısmı belki de bataryalarıdır. Son teknoloji ürünü iPhone ya da Samsung telefonmızı alıyorsunuz bir sene sonra hemen gün içinde pili bitmeye başlıyor. O kadar çok para verdiğimiz telefonlar heba oluyor. Aslında telefonların pilini değiştirerek ömürlerini uzatmak mümkün ve yıllarca kullanmak mümkün.

Festival Marketplace

Üretici firmalar da bu konuyu çok iyi bildikleri için telefonların pillerini değiştirmek yeni telefon almak kadar pahalı neredeyse. Çözüm yok mu, tabii ki var.

Şimdi size Güney Florida’da yaşayanlar için bir adres önereceğim. Pompano Beach’te bulunan Festival alışveriş merkezini duymuşsunuzdur belki. Bu alışveriş merkezi içinde bir çok vatandaşımızın dükkanı var. Bir sonraki yazılarında hepsini ayrı ayrı tanıtacağım. Öncelikle Terim Bey’den bahsetmek istiyorum.

Evet cep telefonların pilleri değiştirlebiliyor, ve de cep telefonu ilk günkü gibi iyi çalışır hale getirilebiliyor. Ne yazıkki cep telefonu pilini değiştirmeniz evde mümkün değil. Eskiden hayat ne kadar kolaydı, kullandığımız cihazın arkasında sürmeli bir kapak olurdu ve içinde de üç tane kalem pil olurdu.

Pilma Pil

Eski İstanbullular, çağlayandan aşağıya inerken sağda bulunan PILMA pil fabrikasını ve onların ürettigi sarı pilleri hatırlar mısınız?

Kullandığımız cihazın pili bittiği zaman arkasında bulunan kapağı açıp bakkaldan aldığımız kalem pil ile değiştirebilirdik.

Ancak artık öyle değil, her işte olduğu gibi bu işte de uzmanlaşmak lazım ve bir bilene ulaşmak lazım.

Terim Bey’in sahip olduğu USA WIRELESS telefon tamirhanesinden bahsetmek istiyorum.

USA Wireless

 

Terim bey yıllardır aynı yerde bu konuda çalışıyor. Genellikle telefonlar için gereken parçaların hepsini stokta tutuyor. Tabii bunun çok özel bir avantajı var, gittiğiniz zaman hemen sizi beklerken telefonunuzu tamir edebiliyor Terim Bey.

Terim Bey’e telefonunuzu verdiğiniz zaman o sizi dikkatlice dinliyor, konuyu anlıyor ve ondan sonra kendi testlerini yapıyor. Daha sonra bir kuyumcudan görebileceğiniz bir hassasiyet ile kullandığı aletler yardımıyla telefonun içini açıyor ve gereken işlemleri yapıyor.

15-20 dakika sonra telefonunuz artık yepyeni bir cihaz olarak size teslim edilmeye hazır.

 

Fiyatları soracaksınız…

Ben bu yazıyı yazmadan önceki gün kızımın telefonunun pilini değiştirmek için gittim. Apple firması pil değişimi için 200 $ gibi bir ücret istiyordu. Ayrıca telefonu bırakıp bir hafta sonra geri almam gerekecek idi. Terim Bey  15 dakika içinde telefonun içine yepyeni bir pil taktı. Hatta baktığımda yeni pilin üzerindeki marka, telefonun içinden çıkan orijinal pil ile aynı markaydı. Yani Terim bey yan sanayi ürün kullanmıyor, orijinal ürün kullanıyor. Ben güveniyorum size de kesinlikle tavsiye ederim. Toplam ödediğim rakamı sorarsanız da, Apple firmasının istediği rakamın yarısından çok daha az bir para ödedim. Terim Bey Türklere özel uygun, ucuz fiyat yapıyor bunu biliyorum. Bir kaç kişiden daha duymuştum. Kesinlikle gittiğiniz zaman Türkçe konuşun.

BellyDancingCourse Banner

Siz bu arada beklerken ne yapacaksınız?

Festivalde dolaşmak isterseniz iki saatinizi veya üç saatinizi rahat rahat harcayabilirsiniz. Türkiye’den gelen hediyelik eşyalar, başka ülkelerden gelen etkinlik eşyalar, yiyecek bölümü hatta ev için alışveriş yapmak isterseniz süpermarketler var.

Festival, yaz aylarında çok daha kalabalık oluyor. Burada çalışanlar hem yerli insanların hem de turistlerin Florida’da gün içinde hava çok sıcak olduğu için içeriye gelip klimalı ortamda daha rahat dolaştığını ve alışveriş yapmakta olduklarını anlatıyorlar. Eğer bir iş açmak istiyorsanız da güzel bir ortam.

Yıllardır ben varlığını biliyorum ve her zaman yoğun. Bir sonraki yazımda Festival bünyesinde çalışan diğer Türk işletmelerini de tanıştıracağım size.

Sağlıcakla kalın.

 

Author: